rubriky článků

Jujutsu & Aikijutsu
Počet článků: 21

Sebeobrana
Počet článků: 59

Kondiční příprava
Počet článků: 21

Škola - informace
Počet článků: 15

Zajímavosti
Počet článků: 15


pravidelná cvičení

Jujutsu/BJJ
Pondělí 19:00:00-21:00:00
Vede: Matěj Novák, Jan Lalinský

aikijutsu
Pondělí 19:00:00-21:00:00
Vede: Miroslav Matějovský, Petr Batal

Funkční trenink
Pondělí 18:00:00-19:00:00
Vede: Julia DemekováRozvoj technik boje prostřednictvím vizualizace

Vytvořil: Matěj Novák | Rubrika: Zajímavosti | Vytvořeno: 3.3.2012 | Zobrazeno 3678x

VizualizaceNapsal Timothy M.Lajcik, B.A., přeložil Jarda Kolcun

Krátké shrnutí článku: Vizualizace je tréninková metoda, která zahrnuje podrobný mentální „film“ o úspěšném provedení technik. Tento článek popisuje typ vizualizace, která se nazývá „mentální výměna“ a vysvětluje, jak může být použita pro posílené neuro-svalových vzorců správně vykonávaných technik boje. Autor staví na svých bohatých zkušenostech profesionálního bojovníka a trenéra stejně tak jako na svých studiích sportovní psychologie. V neposlední řadě také využil svých poznatků z trénování v US Olympic Training Center. Autor zde popisuje techniky mentální představivosti pro lepší zvládnutí technik bojových sportů.

Tvrdý trénink a sparing jsou nenahraditelnými součástmi pro bojové sporty. Žádný bojovník neprohrál proto, že by byl příliš silný nebo měl příliš dobrou kondici. Zapomíná se však na mentální stránku přípravy, která nejen že může vhodně doplnit fyzickou přípravu, ale může ji i nastartovat k nesrovnatelně lepším výkonům. Ti nejlepší MMA bojovníci vědí, že mysl je rozhodujícím faktorem v těžkých soubojích a že práce v této oblasti tréninku se bohatě vyplatí. Když slyšíte hovořit tyto borce o mentální přípravě, velice často uslyšíte termín „vizualizace“. Vizualizace, někdy také používané synonymum představivost, fakticky zahrnuje využití všech lidských smyslů pro vytvoření nebo znovuobnovení zkušenosti v mysli. Bojovník si představuje sám sebe v perfektní kondici a předvádějící technicky dokonalé kombinace na základě toho, co viděl, slyšel, cítil tělem, a dokonce i nosem. Správně provedená vizualizace může pomoci v rozvoji technik, taktik a také emoční stránky tréninku.

V tomto článku se soustředím na typ vizualizace, kterému se říká „mentální výměna“ a vysvětlím, jak může zásadně ovlivnit vaše techniky boje. Mentální výměna je jednoduchá a velice účinná metoda programování mysli (která ovládá tělo) tak, aby efektivně využívala sílu, rychlost a přesnost. Dosavadní výzkumy nabízí velké množství důkazů, že mentální programování spolu s fyzickým tréninkem pomáhají sportovcům posunout jejich výkony na úplně jiný level. Jednou z výhod mentálního programování je možnost „trénovat“ kdekoliv a kdykoliv. Není potřeba žádné další vybavení či nějaké speciální podmínky.

KolacMysl fakticky nerozlišuje, jestli se jedná o realitu (tedy to, co se skutečně děje), anebo o akci uvnitř vaší mysli. Pro názornost si uveďme příklad odjinud. Představte si, jak vcházíte do kuchyně a hledáte svůj oblíbený koláč, který je připraven přesně tak, jak ho máte rádi. Uvidíte ho na stole, přisednete si, do ruky vezměte vidličku a ukrojíte si kousek krásně voňavého, a ještě teplého, koláče. Vložíte si sousto do úst, kde cítíte tu úžasnou chuť, křupavou kůrčičku a teplou ovocnou náplň. Začnete sousto žvýkat a procházíte si dalšími chutěmi, které koláč nabízí. A tak dále. V určitém okamžiku začnete, dříve či později, produkovat větší množství slin. A přitom budete sedět v klidu, se zavřenýma očima, žádný koláč široko daleko a přesto se vaše ústa budou pohybovat a jazyk bude převalovat imaginární koláč v ústech. Reakce vašeho těla budou odpovídat tomu, co si představujete.

Sportovní výkon může být procvičován velice podobně. Představivost je nejúčinnější v případě, že máte klidnou mysl a vaše tělo je perfektně relaxované. Najděte si proto vhodné místo, kde nebudete nikým a ničím vyrušováni. Sedněte si, případně lehněte a zavřete oči. Za použití postupu, zvaného „progresivní relaxace“, se zhluboka nadechněte a pomalu vydechujte. S výdechem si představte, jak vám z těla odchází veškerý stres a napětí. Začněte od chodidel…výdech a pociťujte jak jsou nohy uvolněné. Poté pokračujte na nohy, břicho, hrudník, odtud na ramena a ruce…a pak prsty. Poté se vraťte ke krku a tváři až nahoru na vršek hlavy. Jakmile jste perfektně uvolnění a vaše mysl je tichá, soustřeďte se na tu část vaší techniky (kombinace technik či specifickou část pohybu), kterou chcete zlepšit.

Double Leg TakedownNapříklad double leg takedown (podtržení obou nohou podobný zákroku hráčů v americkém fotbalu). Nejdříve se podívejte na někoho, kdo tuto techniku dělá technicky správně. Poté se v mysli vyměňte a představujte si, že ten, kdo dělá tak dokonalý takedown, jste vy. Představte si všechny detaily, tvrdost tatami, na které stojíte, teplotu v místnosti, vůně, množství světla a snažte se také zapojit vaše emoce do provedení technik tak, jako byste techniku fakticky dělali ve skutečnosti. Rozložte si v duchu techniku do několika fází – nástup, vychýlení a zakončení a věnujte zvláštní pozornost tomu, jak jedna fáze přechází do druhé. Poté se vraťte v duchu na začátek techniky a proveďte ji celou. A tak dále neustále dokola. Schopnost techniku provést se bude zvyšovat úměrně tomu, jak často budete techniku v mysli „promítat“. Věnujte tomu minimálně 10–15 minut denně a výsledky budou zaručeně vidět.

Začínejte tím, že si představíte jednoduchém prostředí, ve kterém provádíte techniku bez jakýchkoliv potíží. Poté si zkuste představit, že provádíte tu samou techniku při závodech v ringu nebo na tatami, tedy v prostředí, ve kterém budete pravděpodobně techniku chtít nakonec provést. Pokud se připravujete na závody v místě, kde jste dosud nebyli, pokuste se sehnat fotky či videozáznamy z předchozích závodů. Postupně, jak se vaše schopnost pracovat s myslí bude zlepšovat, budete schopni stále snáz „umístit“ provedení technik do jakéhokoliv prostředí budete potřebovat, včetně vysoce psychicky náročných stresujících šampionátů či jiných vrcholových soutěží. Klíčem je zůstat maximálně uvolněný během celého „promítání“.

VizualizaceČím více detailů umístíte do mentální výměny, tím lépe se váš mozek a tělo bude učit novým věcem. Jinými slovy – čím více smyslových vjemů přidáte do vizualizace, tím lepší a rychlejší výsledky budete mít. Požijeme-li tedy předchozí příklad, pak se snažte „vidět“ postoj soupeře předtím, než provedete takedown, jeho pozice rukou a jeho vzdálenost od vás. Ciťte tatami pod vašimi chodidly, váš pot stékající vám po zádech, ale i fandící lidi kolem. Uvědomujte si tu sebejistotu a klid, když provádíte techniku perfektně a se správným načasováním. Tlak v bocích, když se dostáváte blíže k soupeři a začínáte se shýbat do techniky, materiál, ze kterých má soupeř ušité kimono či kraťasy, když jej chytnete pod koleny, vás tlak ramenem do těla soupeř a nakonec i samotné stržení soupeře dolů na zem.

Diky těmto detailům umožňujete vašemu mozku vybudovat či posílit neuro-svalová propojení, která poté využijete ve skutečném zápasu. Ostatně to je také důvod proč budete pravděpodobně také cítit zatínání odpovídajících svalů když techniku budete provádět pouze v mysli. Tím, že použijete vizualizaci, vytváříte fakticky nové schéma pohybu, které zapracováváte do mozku a do svalové paměti. Pohyb se tak stává pro vás něčím známým, co jste už přeci procvičovali nesčetněkrát a jeho provedení bude stejně dokonalé, jako ve vaší mysli.

VizualizaceDalší způsob jak využít princip vizualizace je vzpomenout si na techniky či kombinace, které se vám podařily ve skutečnosti. Pomůže vám to zopakovat podobné kombinace či techniky i v budoucnu. Vzpomeňte si na úplně vše – co jste udělal, aby jste si připravil soupeře k technice, kde se nacházel soupeř a kde vy. Kdo se na to díval, co jste všechno viděli během závodů, jak jste se vypořádali s chybami, které jste udělali v ringu či na tatami a jak jste využili chyb soupeře. V ideálním případě byste měli být schopni si vytvořit v mysli jednotlivé kroky, které vám poté pomohou zvládnout a aplikovat jakoukoliv jinou techniku či kombinaci.

Je však potřeba říci, že ani vizualizace není všemocná. Je to omezené vaší aktuální znalostí problematiky a samozřejmě také fyzické předpoklady. Pokud například nemáte fyzickou kondici a konstituci proto, abyste dokázali zvednout o mnoho těžšího soupeře a hodit s ním o zem, pak ani vizualizace nepomůže. A tak jako i ve skutečnosti, pokud si vezmete za vzor technicky špatně provedenou techniku, pak ji samozřejmě budete špatně provádět i ve vaší mysli a poté i v reálu.

Je potřeba si uvědomit, že metoda mentální výměna je pouze doplňkem ke tréninku, nikoliv jeho náhražkou. A pro bojovníky, kteří již dosáhli určitého stupně kondiční a technické vyspělosti, je technika vizualizace dalším stupněm ke zvýšení a zlepšení svých výkonů.

Poznámka překladatele – jelikož se jedná o velice obsáhlé a zajímavé téma, budeme mu věnovat na našich stránkách další články. Mentální trénink je opomíjenou a nedostatečně propagovanou metodou tréninku a přitom se jedná o velice efektivní a spolehlivou metodu zlepšování všech schopností, které potřebuje sportovec, ale i člověk věnující se bojovým uměním či moderním sebeobranným systémům.

Zdroj: Developing Fighting techniques through visualization; Timothy M.Lajcik, B.A.; Journal of Asian Martial Arts; volume 17; number 1 / 2008


| Jarda

Zdar, ja vizualizaci pouzivam uz take peknych par let, jak pri soucasnem studiu na skole, tak i pri treninku. Dokud totiz ve sve mysli nedokazu \"prehrat\" danou techniku, tak to neni ono. Zjistil jsem, ze mam daleko lepsi vysledky s pravidelnou vizualizaci (technik a kombinaci), nez kdybych pouze donekonecna driloval fyzicky. Urcite o tom vyjde jeste dalsi info. A navic tahle metoda uceni pomaha nejen pri treninku...

| Vašek

Díky za článek Jardo, já se stejným způsobem připravuji na přednášky, včetně reakcí na případné \"nepříjemné otázky\", nebo agresivní posluchače. Funguje to výborně. Vizualizací jako \"pomocníkem\" lektora se u nás zabýval již v 70. letech Dr. Křivohlavý ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce.

| Petr

Vizualizací se hodně zabývá i Silvova metoda kontroly mysli (doporučuji).

| Jarda

Jo jo, cetl jsem vsechny jeho knihy + par dalsich. V zasade jsou si docela podobne. Pokud z toho odfiltrujeme urcity balast, pak zustava cisty fakt - funguje to, a o tom to cele je :-)