rubriky článků

Jujutsu & Aikijutsu
Počet článků: 21

Sebeobrana
Počet článků: 59

Kondiční příprava
Počet článků: 21

Škola - informace
Počet článků: 15

Zajímavosti
Počet článků: 15


pravidelná cvičení

Jujutsu/BJJ
Pondělí 19:00:00-21:00:00
Vede: Matěj Novák, Jan Lalinský

aikijutsu
Pondělí 19:00:00-21:00:00
Vede: Miroslav Matějovský, Petr Batal

Funkční trenink
Pondělí 18:00:00-19:00:00
Vede: Julia DemekováJak odhalit falešného mistra?

Vytvořil: Matěj Novák | Rubrika: Zajímavosti | Vytvořeno: 27.8.2010 | Zobrazeno 2892x

Jak odhalit falešného mistra ? napsal Fabien Sena, přeložil Jarda Kolcun

Pravděpodobně každý z nás již slyšel nebo se setkal s „falešnými mistry“, s osobami, kteří sami o sobě prohlašují něco, čím ve skutečnosti vůbec nejsou. Abychom pomohli všem začátečníkům v bojových uměních, hlavně v kungfu, včas rozeznat podobného „Božského“ Sifu, níže předkládáme seznam varování, která byste měli mít na paměti:

* Božský Sifu říká, že studoval x let v Asii, ale přitom nedokáže říci ani slovo v daném jazyce.

Tohle je můj nejoblíbenější způsob, jak odhalit lháře. Samozřejmě to vyžaduje určitou znalost jazyka, ale i s minimální znalostmi můžete odhadnout, zda-li je mistr ten, za kterého se vydává. Jedna z mých nejoblíbenějších výmluv, které jsem kdy slyšel od „Božského“ je: „Tomu by jsi stejně nerozuměl, to je totiž vzácný dialekt“

* Božský Sifu říká, že jeho styl se dá vystopovat x stovek let do historie, ale přitom nedokáže říci jméno ani jednoho svého mistra dvě generace dozadu.

Toto si musíte pečlivě zkontrolovat, protože se jména části rodové linie skutečně mohly ztratit díky politickým událostem (jako byla například „Kulturní revoluce“ v Číně). Obecně se však dá říci, že kdokoliv, kdo datuje svůj styl k Mistru Sun Tsu, Lao C‘, Bodhidharmovi či bohyni Amaterasu blafuje. Většina bojových metod a škol, které známe, se dají vystopovat do 13.století. A to v tom nejlepším případě. Nejčastější výmluva je v tomto případě " jejich jména musí býti držena v tajnosti“, jako by to už po těch x stovek let nebylo těm mistrům jedno…

* Božský Sifu říká, že studoval s některými slavnými mistry, ačkoliv s nimi strávil maximálně pár dnů na semináři.

Toto je také známo jako „letištní promotion“, kdy se tito „Božští“ zúčastní jednoho dvou seminářů s někým známým, nebo odjeli do některé asijské země na pár dnů studovat přímo u zdroje a pak se vrátí jako „reprezentanti“ či „zástupci“ skutečného „Mistra“, který se navíc ještě stal „skutečným Mistrem“ díky oslavným článkům a reklamě prostřednictvím právě pana „Božského“. Tento jev je patrný hlavně u lidí, jejichž bojový styl vyžaduje osobní vedení kvalifikovaným mistrem, i když je student již pokročilý. Nejúžasnější variace na toto téma je, když se pan „Božský“ naučí techniky díky videokazetám či výuce přes internet.

* Božský Sifu říká, že jeho styl je velice jednoduchý a jeho pokročilí studenti nedělají nic správně.

Nejčastěji se tomuto trendu říká „křeslový mistr“. Takový mistr pouze říká lidem, jak udělat toto, či tamto, ale nikdy jim to sám názorně neukáže. Tohle je hodně viditelné v oddíle, kde jen pozorujete rozdíl mezi pokročilými a začátečníky (studují max. 1 rok). Pokud všichni dělají ty samé pohyby (a chyby), buď je to extrémně vynikající škola (svým systémem výuky), anebo je něco špatného v království Dánském. Moje nejoblíbenější výmluva, kterou jsem kdy slyšel, je: ""Božský“ učí tak, že komentuje video skutečného mistra.“

* Božský Sifu učí sestavu tak „jak to říkám, ne jak to dělám“

Maličko odlišnější od předchozího tipu, tento „Božský předvádí techniku…..ale je zde velikááánský rozdíl mezi tím, jak ji předvádí a jak by ji měl předvádět (ale již správně to chce po TOBĚ ;). Samozřejmě je mnoho mistrů, kteří z mnoha důvodů nemohou předvést techniku jak má být (věk, nehoda, nemoc, atd.), ale tito mistři mohou kdykoliv předvést základní principy techniky. Je také tradicí, že pokud již mistr dosáhne věku, kdy již nedokáže předvést pořádně techniku, zanechá výuky nebo požádá svého nejlepšího studena o předvedení. Pokud není pan „Božský“ schopen předvést základní pohyby, aby demonstroval správně techniku, jeho nejčastější výmluva: „nemůžeš rozumět tomu, co předvádím na svém levelu schopností.“

* Existence Božského Sifu plně závisí na výuce bojových umění.

Toto je těžké odhadnout při první návštěvě, ale se základními zkušenostmi s výukou to bude velice viditelné. Všimněte se prosím slova „plně“. Zde to znamená, že pan „Božský“ by nebyl schopen dělat ani na benzínové pumpě, i kdyby na tom záležel jeho život. Pro něho je výuka bojových umění CESTA jak vydělat peníze, ne svobodná volba věnovat svůj čas a úsilí výuce bojových umění a studentů. Nejčastější trik na vytáhnutí peněz je poplatek ze přihlášení, speciální (a velice drahé) uniformy, které jsou dostupné pouze přes pana „Božského“, častý způsob páskování…s po­platky, atd. Jedna z nejpodivnějších otázek při vyplňování přihlášky do oddílu, byla „Váš roční příjem?“.

* Božský Sifu nedokáže odlišit výuku od běžného života

Toto je blízký příbuzný předešlého tématu. Ačkoliv se plně věnuje výuce, nedokáže se postarat o pravidelný přísun peněz. Dojo (tělocvična) je ve špatném stavu, uniformy jsou špinavé a potrhané, vybavení rozbité, atd. Zde je něco v nepořádku s mistrem, pokud si nedokáže udržet studenty, učit a řídit školu. Pamatujte si, že bojová umění učí i to jak přežít…dokonce i finančně. Nejčastější větu, které jsem v této souvislosti slyšel, byla: " řekněte svým kamarádům, aby přišli a z jejich poplatků tak budeme moci opravit boxovací pytle“

* Božský Sifu nikdy neukazuje, nebojuje (hlavně v externích bojových systémech) a nenechá na sebe šahat (hlavně v interních bojových systémech)

Toto je velice důležité varování, pokud se chcete stát lepším bojovníkem, měli byste se učit od někoho, kdo má zkušenosti, jelikož pouze vyčtené znalosti vám příliš nepomohou. Pokud se věnujete interním bojovým systémům (Taiji, Pa kua, Hsing I) je znalost těla klíčem k pochopení technik a velice často vyžadují dotyky k poznání účinku a lokalizaci citlivého bodu. Takový typ učitelů vám může namlouvat kolik soubojů vyhrál, kolika mistrovství se účastnil či jak je silný (jeho letmý dotyk by vás ihned zabil), ale pokud vidíte, že se snaží vyhýbat jakýmkoliv kontaktům, je to jen bouda. Bohužel však zvláště v této době mnoho studentů dá radši na vnější zjev a řeči než na vnitřní znalosti.

* Božský Sifu má vždycky pravdu a vždy se ubezpečuje, že jeho pravda byla přijata všemi studenty.

Tak toto je klasický typ egoistického učitele. Takový člověk ví vše o všem, všude byl dvakrát a jen a pouze on vše dělá správně. Všichni ostatní mistři jsou podvodníci a s ním by neobstáli v boji ani 5 minut. Často zde můžete slyšet podobné hlášky, jako například:„toto je opravdový Fa Jing“, " toto je opravdový kop". Často toto říkají, protože již dávno ztratili ponětí o realitě boje a v oddíle není nikdo, kdo by kladl otázky, které by nutily pana „Božského“ k zamyšlení. Existuje mnoho způsobů, jak jít z bodu A do bodu B a mnoho z nich jsou i správné, pouze pan „Božský“ však trvá na tom, že jeho způsob je jediný a nejlepší. Často můžete také slýchávat: „ostatní mě nemají rádi, protože ví, že mám pravdu.“ Buďte velice opatrní při setkání s podobným člověkem, může to být rychle nakažlivé.

* Božský Sifu trvá na tom, aby jej studenti oslovovali „Mistře / Velmistře / Sifu / Sensei.

Toto nemusí být nutně stejné jako v předchozím případě (egoistický mistr). Toto spíše souvisí s megalomanií. Samozřejmě jsou zde jistá sociální pravidla, která jsou dodržována v dané zemi původu, například korejský nebo japonský mistr je velice citlivý na použití nesprávného oslovení, ale jen velice vzácně skutečný mistr přísně dbá na dodržování správného oslovení. Velice častým případem je, kdy si pan „Božský“ sám udělí titul a stupeň. Jiná variace na tento typ učitele je typ, který je znám tím, že při veřejných ukázkách zraňuje své studenty, aby ukázal, jak moc je silný. Skutečná bojová umění oslavují a podporují lidskost.

* Božský Sifu o sobě prohlašuje, že je obdařen „speciální sílou / schopnostmi“, které tě může také naučit, pokud budeš tvrdě cvičit.

Tento typ učitele je epidemií v interních bojových uměních. Umí léčit nevyléčitelné choroby, číst myšlenky, hýbat s oblaky, knock-outovat útočníka bez dotyku,…představte si cokoliv…seznam je omezený pouze vaší fantazií. Pokud studenti chtějí věřit, mohou vidět důkazy a přehodnotit své pochyby vůči panu „Božskému“. Zde se už dostáváme mimo bojová umění a přecházíme do organizací typu sekty nebo vymývání mozků. Mějte oči i hlavu otevřenou a o všem přemýšlejte. Často jsem slyšel od těchto studentů:„Nejsem úplně přesvědčen, že to je pravda, ale pokud to pravda je, tak je to úžasný.“

* Božský Sifu vyučuje systém, o kterém nikdo nikde neslyšel, zvláště v zemi původu tohoto stylu.

Neuvěřitelně často dostávám e-maily, které říkají zhruba toto: „Jsem mistrem (doplňte si nějaké asijské slovo), které patří mezi nejlepší a nejúčinnější školy na světě. Tomuto stylu se věnuje po celém světě maximálně 20 lidí…..“. Ačkoliv existuje mnoho stylů a škol bojových umění, komunita příznivců bojových umění je vcelku malá, experti se často znají navzájem, osobně či díky pověsti, kterou mají. Navíc, tradiční „unikátní“ škola nikdy neexistovala (mnoho systému zaniklo jednoduše proto, že umřel jediný mistr, nositel rodinné školy), jeden expert má více následovníků a studentů, které přímo či nepřímo souvisí s jeho rodovou linií, takže o dané škole či stylu je VŽDY nějaký záznam. A pokud o tom nenaleznete ani zmínku, je samo o sobě dostatečnou výstrahou. Nejkurióznější výmluva je:“ Náš styl byl držen v tajnosti po mnoho století a nyní je otevíráme veřejnosti ve formě korespondenčního kurzu za drobný poplatek."

* Božský Sifu prohlašuje, že učí x stovek forem či technik a pak několik velice tajných a speciálních technik pouze pro vybrané studenty.

Mnoho lidí raději věří kvantitě než kvalitě. Obvykle má většina bojových škol omezené množství sestav či technik. Dokonce styly s mnoha formami (Shaolinská pěst a mít více jak 300 sestav) ve skutečnosti pečlivě studovaly a vyučovaly pouze vybrané. Obecný omyl, že „více je lépe“ vzešel pravděpodobně z…obchodních potřeb. Tak jako i nyní mnoho škol (po roce 1800) aby si udrželo své studenty, muselo předělat mnoho forem, rozdělit je, přestavět či nově vytvořit. A nyní kdokoliv, kdo prohlašuje, že je schopen naučit studenty několik stovek forem, je buď extrémně talentovaný anebo velký lhář. Nejhorší na tom vše je, že tito páni „Božští“ tvrdí, že své „nadlidské schopnosti“ dosáhli procvičováním právě „speciálních forem“ a výukou těchto forem „vybraných studentů“, kteří jsou připraveni svatořečit svého „Božského“. Zde už se nejedná o výuku bojových umění, ale o stavění kultu osobnosti. Pokud tedy uslyšíte o speciálních sestavách či technikách pro vybrané studenty, mělo by to pro vás být dostatečnou výstrahou.

Na závěr je důležité říci, že dobří učitelé bojových umění jsou tak vzácní jako dobří učitelé v jakémkoliv jiném oboru lidské činnosti. Mnoho studentů, kteří měli možnost studovat bojová umění v zemi svého původů shodně tvrdí, že průměrně 6 učitelů z 10 nejsou plně kvalifikováni, aby učili bojové umění. Jinými slovy – to že pojedete do země původu ještě neznamená, že dostanete lepší výuku.

Mýtus o „moudrém a úžasném“ mistrovi není dosud vyvrácen, ale vnímavý student, který bude přemýšlet a ptát se, bude ušetřen mnoha nepříjemným zkušenostem, až bude nucen aplikovat své draze zaplacené znalosti na ulici.